Kad jāreģistrējas kā PVN maksātājam?
Noteiktos gadījumos Latvijā uzņēmumam vai pašnodarbinātajam ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju. Lūk, galvenie aspekti, kas jums jāzina.
Obligāta reģistrācija
PVN maksātāja statusa reģistrācija ir obligāta sekojošos gadījumos:
- Ja saimnieciskās darbības neto apgrozījums 12 mēnešu laikā sasniedz vai pārsniedz apjoma slieksni - 50 000 EUR;
- Ja preču iegādes Eiropas Savienības (ES) teritorijā vērtība bez PVN kārtējā kalendārā gadā pārsniedz 10 000 EUR;
- Ja jūs plānojat sniegt pakalpojumus ES dalībvalsts PVN reģistros reģistrētām personām;
- Ja jūs vai jūsu uzņēmums sniedz tādus pakalpojumus, attiecībā uz kuriem par nodokļa samaksu ir atbildīgs pakalpojumu saņēmējs (ar reverso PVN apliekamie pakalpojumi);
- Ja saņemat pakalpojumus no cita ES dalībvalsts PVN maksātāja vai trešās valsts nodokļu maksātāja, kas neveic saimniecisko darbību Latvijā. Piemēram, ja plānojat abonēt Shopify, lai veidotu internetveikalu, vai maksāt par Facebook reklāmām, pirms notikušā darījuma jums ir jābūt reģistrētam kā PVN maksātājam.
- Ārvalstu uzņēmumiem, kas sniedz pakalpojumus vai pārdod preces Latvijas teritorijā, ir jāreģistrējas par PVN maksātājiem Latvijā, neatkarīgi no to apgrozījuma;
- Specifiski gadījumi - pastāv īpaši noteikumi atsevišķiem darījumu veidiem un nozarēm, kas var prasīt PVN reģistrāciju neatkarīgi no ienākumu apjoma.
Brīvprātīga reģistrācija
Pat ja jūsu apgrozījums nepārsniedz 50 000 EUR, jūs varat izvēlēties reģistrēties par PVN maksātāju. Tas var būt izdevīgi, ja vēlaties atgūt iepriekš samaksāto PVN par precēm vai pakalpojumiem, kas nepieciešami jūsu uzņēmuma darbībai.
***
Reģistrācija par PVN maksātāju ir nozīmīgs solis, kas uzņēmumam sniedz gan iespējas, gan atbildības. Lai izvairītos no iespējamām nepatikšanām un nodrošinātu atbilstību normatīvajiem aktiem, svarīgi ir laicīgi konsultēties ar grāmatvedi vai finanšu speciālistu.